Zakup i proces instalacji kasy fiskalnej

Kupno pierwszych urządzeń fiskalnych nie musi być skomplikowane. Postaramy się jak najlepiej przybliżyć Ci podstawowe czynności związane z kupnem pierwszych […]

Kupno pierwszych urządzeń fiskalnych nie musi być skomplikowane. Postaramy się jak najlepiej przybliżyć Ci podstawowe czynności związane z kupnem pierwszych kas lub drukarek.

Wybierz swoją kasę fiskalną!

1. Wybór urządzenia

Od wyboru modelu urządzenia fiskalnego w znacznym stopniu zależy komfort i jakość naszej pracy. Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego modelu, na naszej stronie pogrupowaliśmy urządzenia zgodnie z ich zastosowaniem. Dzięki temu masz możliwość wyboru modelu dla odpowiedniej branży, a także dokupienia dodatkowych modułów lub akcesoriów.

Powinieneś także zastanowić się, czy w Twoje potrzeby biznesowe bardziej wpisują się drukarki, czy kasy fiskalne? W skrócie można napisać, że kasy fiskalne są samodzielnymi urządzeniami, polecanymi dla niewielkich przedsiębiorstw, które nie posiadają bardzo rozbudowanej oferty towarów i usług. Rozchód towaru jest rejestrowany po pobraniu informacji o sprzedaży przez program magazynowy.

Drukarki fiskalne natomiast wymagają podłączenia do komputera i specjalnego oprogramowania, ale posiadają za to dużo więcej możliwości – możemy dostosować je do konkretnej branży, tworzyć szczegółowe raporty i analizy. Poleca się je dla firm z dużą ilością produktów i usług, świetnie sprawdzają się w dużych sklepach czy gastronomii. Rejestrowanie rozchodu towaru odbywa się w sposób automatyczny, przy wystawianiu paragonu, dlatego drukarki fiskalne dają nam większą kontrolę dotyczącą stanów magazynowych. Jak można się domyślić, posiadają także szersze możliwości wydruku niż kasy fiskalne.

Chcesz zgłębić ten temat? Zajrzyj tutaj: Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – czym się różnią i którą wybrać? Polecamy także odwiedzenie kanału Mico na Youtube i obejrzenie poniższego poradnika, opisującego czym właściwie jest drukarka fiskalna oraz jaką kasę online warto wybrać do pierwszego biznesu:

2. Programowanie

Po zakupie urządzenia nasi serwisanci wstępnie zaprogramują Twoje urządzenie fiskalne. W tym celu musimy uzyskać odpowiednie dane, m.in. kody PLU, nagłówki i dane kontaktowe. Dzięki otrzymanym informacjom będziemy mogli również przygotować dokumenty potrzebne do fiskalizacji urządzenia w Urzędzie Skarbowym. Szczegółowy wykaz niezbędnych danych znajdziesz tutaj: Dane niezbędne do zaprogramowania kasy fiskalnej.

3. Ćwiczenie

Dopóki urządzenie nie jest ufiskalnione, można przećwiczyć na nim sprzedaż. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na opanowanie sprzedaży i wystawianie paragonów. Po wykonaniu fiskalizacji urządzenia, każda sprzedaż będzie rejestrowana.

4. Fiskalizacja

Procedura fiskalizacji polega na wpisaniu do urządzenia fiskalnego numeru NIP oraz dokonaniu wymaganych zgłoszeń do Urzędu Skarbowego. W przypadku kasy online potwierdzeniem fiskalizacji jest wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji, który zostaje przesłany do CRK. W przypadku urządzeń z elektronicznym zapisem kopii fiskalizacja jest potwierdzana przez wykonanie raportu fiskalnego dobowego, którego wydruk zostaje dołączony do książki kasy. Więcej szczegółów na temat fiskalizacji znaleźć można tutaj: Co to jest fiskalizacja?

UWAGA! Fiskalizację można wykonać tylko raz. Zmiana numeru NIP na urządzeniu fiskalnym z kopią elektroniczną nie jest możliwa.

5. Zwrot 700 zł za kasę fiskalną

Kupując urządzenie fiskalne online, podatnik ma prawo do zwrotu kosztów urządzenia w wysokości 90%, które nie wynosi jednak więcej niż 700 zł. Aby uzyskać taki zwrot, należy w obowiązującym terminie zainstalować urządzenia fiskalne online oraz złożyć odpowiednie dokumenty. Więcej informacji dotyczących zwrotu oraz sposobów jego rozliczenia, znajdziesz tutaj: Jak uzyskać zwrot za kasę fiskalną? Oczywiście, w przypadku wszelkich pytań lub wątpliwości, prosimy o KONTAKT z naszymi specjalistami.

Wybierz swoją kasę fiskalną!

wróć do bazy wiedzy