MENU

Godziny pracy

Poniedziałek: 9:00 - 19:00

Wt. - Pt.: 9:00 - 16:00

Sobota: 10:00 - 13:00

Skontaktuj się z nami

Jak odzyskać 700 zł za kasę fiskalną

Jak odzyskać 700 zł za kasę fiskalną

Kupując pierwsze kasy lub drukarki fiskalne podatnik może zaoszczędzić do 700 zł za każde z zakupionych urządzeń. Na jakich warunkach przysługuje ulga i jak ją uzyskać?

Dla kogo?

Prawo, o którym mowa dotyczy wszystkich podatników rozpoczynających prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Ulga przysługuje zarówno podatnikom będącym płatnikami VAT, jak i tym zwolnionym z VAT. Prawo to przysługuje tylko przy pierwszym kupnie urządzeń fiskalnych.

Ile można zaoszczędzić?

Kupując pierwsze urządzenia fiskalne podatnik może otrzymać 90% ulgi ceny zakupu urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Ulga przysługuje przy jednorazowym kupnie urządzeń fisklanych, niezależnie od ich ilości. Dla przykładu: przy zakupie 10 urządzeń, podatnikowi przysługuje ulga do 7000 zł.

Co należy zrobić, aby uzyskać ulgę/zwrot?

 1. Kupić urządzenia na własność
  • Aby uzyskać ulgę, podatnik musi być właścicielem urządzeń – kasy nie mogą zostać kupione w leasingu.
 2. Zgłosić zamiar wprowadzenia kas
  • Przed rozpoczęciem używania (przed pierwszą transakcją) konieczne jest zgłoszenie  zamiaru wprowadzenia kasy fiskalnej.
 3. Zgłosić rozpoczęcie ewidencji
  • Należy zgłosić do Urzędu Skarbowego rozpoczęcie ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej. Podatnik musi tego dokonać w ciągu 7 dni od fiskalizacji kasy.
 4. Zapłacić przed otrzymaniem zwrotu
  • Urządzenia muszą zostać opłacone przed otrzymaniem zwrotu. Należy zachować dowód zapłaty, aby przedstawić go w deklaracji VAT lub składając wniosek o zwrot.

Rada: Kasę można kupić wcześniej niż dokonano zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu można poćwiczyć sprzedaż na kasie niefiskalnej.

Informacja: Wszystkie niezbędne druki nasi klienci zawsze otrzymują razem z kasą fiskalną i informacją gdzie podpisać i kiedy wysłać / złożyć w urzędzie.

 

Jak płatnik VAT może rozliczyć ulgę?

Płatnik VAT może rozliczyć ulgę za zakup urządzeń fiskalnych za pomocą deklaracji VAT. Odliczenia ulgi należy dokonać za okres, w którym rozpoczęto ewidencje urządzeniem fiskalnym lub za okresy rozliczeniowe po tym okresie. Podatnik, który wykazuje VAT do zapłaty, odejmuje od niego zwrot za urządzenia fiskalne. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym kwota ulgi za urządzenia jest większa niż VAT należny, podatnik musi przenieść pozostałą część ulgi na kolejne okresy rozliczeniowe, aż ulga zostanie w całości odliczona. Natomiast, gdy podatnik nie wykazuje VAT-u do zapłaty, może wnioskować o zwrot ulgi za zakup urządzeń. W tym przypadku zwrot nie następuje jednorazowo. W danym okresie rozliczeniowym, przy rozliczeniu miesięcznym zwrot będzie stanowił 25% kwoty ulgi, natomiast przy rozliczeniu kwartalnym zwrot będzie stanowił 50% ulgi.

Jak podatnik zwolniony z VAT może uzyskać zwrot?

Aby uzyskać zwrot ulgi, należy złożyć wypełniony wniosek o zwrot kwoty wydanej na zakup kasy fiskalnej do Urzędu Skarbowego. Należy go złożyć w pierwszym miesiącu użytkowania zakupionych urządzeń fiskalnych. W terminie do 25. dnia od daty złożenia pisma, podatnik otrzyma zwrot ulgi na podany we wniosku numer konta bankowego. Odpowiedni wniosek, już wypełniony nasi klienci otrzymują wraz z urządzeniem.